James Suckling

James Suckling, 63, je jedným z dnešných popredných kritikov vína, ktorého recenzie čítajú a rešpektujú milovníci vína, seriózni zberatelia vína a obchodníci s vínom na celom svete. Je predsedom a redaktorom JamesSuckling.com, mediálnej platformy pre víno a event spoločnosti s pobočkami v Hong Kongu.

Od začiatku svojej kariéry James odhaduje, že ochutnal a ohodnotil takmer 250 000 vín. Minulý rok spolu so svojím tímom degustátorov ohodnotil viac ako 18 000 vín. Tento rok by ich malo ohodnotiť takmer 25-tisíc. Jeho webová stránka v súčasnosti poskytuje viac ako 150 000 hodnotení vína. V súčasnosti hodnotia viac ako 2000 vín mesačne.

James Suckling je jedným z najuznávanejších kritikov vína na svete.

James Suckling

JamesSuckling.com má v súčasnosti viac ako 600 000 jedinečných návštevníkov svojej webovej stránky ročne. Asi 50 percent tvoria Severoameričania. Má približne 5 miliónov sledovateľov s pokrytím z jeho webovej stránky, sociálnych médií, bulletinov (čínsky, kórejský, thajský a anglický), magazínu Prestige v Hongkongu, Thajsku, Singapure, Malajzii a Indonézii, magazínu Noblesse v Kórei a Číne, WeChat a Weibo. James je jedným z najväčších influencerov zaoberajúcich sa vínom na Instagrame s viac ako 300 000 sledovateľmi.

JamesSuckling.com tiež organizuje každý rok okolo 20 vinárskych podujatí po celom svete pre viac ako 1000 účastníkov na každom mieste. Ochutnávky sa konajú v týchto mestách: New York, Miami, Los Angeles, San Francisco, Hong Kong, Peking, Soul a Bangkok. Medzi podujatia patria Great Wines of the World, Great Wines of Andes, Great Wines of Italy a Bordeaux Confidential.

Všetko sa to začalo v roku 1981, keď James odpovedal na inzerát v Los Angeles Times, kde začínajúci americký časopis Wine Spectator hľadal asistenta redaktora. Najali ho a o štyri roky neskôr sa presťahoval do Paríža, aby založil Európsku kanceláriu Wine Spectator’s, ktorá ho postavila do centra európskej produkcie vína a upevnila jeho vzťahy s rôznymi vinármi, ako aj prispela k jeho rozširovaniu vedomostí o vínach na celom kontinente.

Celkovo strávil James takmer 30 rokov ako hlavný redaktor a šéf European Bureau of The Wine Spectator a ako európsky redaktor Cigar Aficionado. Po jeho odchode z uvedených časopisov Forbes označil spisovateľa narodeného v Los Angeles za „jedného z najmocnejších svetových kritikov vína“.

Krátko nato, koncom roka 2010, James spustil JamesSuckling.com stránku, ktorá sa vyvinula z toho, že videl potrebu komunikovať o víne modernejším spôsobom.

Jadrom stránky sú jeho degustačné poznámky a James a jeho tím kritikov hodnotia všetko pomocou 100-bodovej stupnice. Stránka tiež ponúka predplatiteľom videoobsah vo vysokom rozlíšení z vinárstiev z celého sveta so zameraním na Rakúsko, Nemecko, Taliansko, Bordeaux, Španielsko, Čile, Argentínu, Napa Valley, Austráliu a Nový Zéland. Stránka priťahuje divákov z viac ako 110 krajín, pričom najväčšie publikum má v Severnej Amerike, Číne, Argentíne, Brazílii, Hongkongu, Thajsku, Spojenom kráľovstve, Austrálii, Taliansku a Francúzsku.

Tím Jamesa Sucklinga hodnotí ročne tisícky vín

James Suckling s manažérom degustácií Kevy Davym a associate editorkou Claire Nesbitt v degustačnej kancelárii v Hong Kongu

Hoci väčšinu času trávi prácou pre vlastnú mediálnu spoločnosť, James tiež propaguje a vytvára kúsky pre Lalique, slávneho francúzskeho výrobcu krištáľu. Jeho kolekcia Lalique 100 points od Jamesa Sucklinga obsahuje osem rôznych pohárov, ako aj tri karafy a zdôrazňuje „funkčnosť a krásu“. Jeho najobľúbenejším pohárom v rade je 100-bodový univerzálny pohár, ktorý možno použiť na všetky vína: červené, biele alebo ružové.

James je tiež vysoko uznávaným verejným rečníkom, vrátane toho, že bol hlavným odborníkom na víno na podujatí Deň vína v Číne s Tmall (Alibaba) v septembri 2016 a 2017, ktorý prilákal viac ako 100 miliónov účastníkov. V januári 2018 vystúpil vo Veľkej sále ľudu v Pekingu ako hlavný rečník o svojich skúsenostiach s čínskym vínom pred 800 distribútormi vína a pri príležitosti 40. výročia vinárstva Great Wall. Okrem toho je James veľmi uznávaným inštruktorom pre Masterclass.com. Jeho program na tému „Vínne ocenenie“ prilákal viac ako 20 000 predplatiteľov, zatiaľ čo jeho upútavka má na YouTube viac ako 6 miliónov videní.

V roku 2017 dostal James od talianskej vlády rytiersky titul – Cavaliere dell’Ordine della Stella d’Italia – za svoje desaťročia trvajúce spravodajstvo o talianskych vínach. Za takmer štyri desaťročia písania a hodnotenia Brunello di Montalcino dostal v januári 2018 aj čestné občianstvo od mesta Montalcino. James tiež v decembri 2020 dostal od francúzskej vlády Chevalier de l’Ordre National du Merite za štyri desaťročia pokrytia francúzskeho vinárskeho sveta.

James, ktorý má trvalé bydlisko v Hong Kongu, je otcom dvoch detí Jacka a Isabel Sucklingových. Ako britská zboristka podpísala Isabel v roku 2010 vo veku 12 rokov nahrávaciu zmluvu s Deccou, čím sa stala doteraz jednou z najmladších umelkýň klasickej hudby. V roku 2012 vydala singel na klasickom albume Robina Gibba „Titanic Requiem“ a vystupovala aj na vinárskych akciách svojho otca. Teraz má 24 rokov a je novinárka. Jack, 27, je finančný obchodník a žije v Bangkoku.

James je ženatý s Marie Kim-Suckling, bývalou obchodníčkou s vínom zo Soulu so sídlom v Hongkongu, ktorá tiež pracuje ako viceprezidentka JamesSuckling.com a vlastní a riadi James Suckling Wine Central. Špičková vináreň / reštaurácia ponúka viac ako 500 rozlievaných vín a celkovo 800 vín a v bistre ponúkajú francúzsko-kórejské jedlo.

Zdroj: https://www.jamessuckling.com/about-us/

jamessuckling.com